تجهیزات الکترونیک

سامسونگ و تولید دوربین با کیفیت ۶۰۰ مگاپیکسلی و با توانایی فراتر از چشم انسان

سامسونگ و تولید دوربین با کیفیت ۶۰۰ مگاپیکسلی و با توانایی فراتر از چشم انسان

سامسونگ در زمینه طراحی و تولید دوربین ها با حسگرهای بزرگ با کیفیت های فوق برتر پیشرو بوده و به موفقیت های بسیاری دست پیدا کرده است. سال گذشته سامسونگ از ماژول های حسگر تصویری ۶۴ مگاپیکسلی رونمایی نمود و پس از آن از دوربین ۱۰۸ مگاپیکسلی که بر روی Galaxy S20 Ultra استفاده شده بود پرده برداری کرد. اما موفقیت های سامسونگ در زمینه تولید حسگرهای تصویری به اینجا ختم نشده و غول الکترونیکی کره ای ایده های بسیار بزرگتری را در سر دارد.

یونجین پارک مدیرعامل و رئیس بخش تولید حسگرهای تصویری و سیستم تجاری LSI در مقاله ای که در وب سایت سامسونگ منتشر شده بود  اعلام کرد که وضوح تصویر چشم انشان برابر با ۵۰۰ مگاپیکسل است که بسیار بالاتر از حسگرهای تصویری DSL با
کیفیت های ۴۰ و ۱۲ مگاپیکسل است که امروزه در گوشی های هوشمند از آنها استفاده می
شود. از این رو صنعت و فناوری حسگرهای تصوری هنوز راه طولایی را در پیش دارد که
بخواهد به توانایی چشم انسان برسد. اما این چیزی نیست که بتواند جلوی سامسونگ را
بگیرد و شرکت کره ای قصد دارد تا حسگرهایی تصویری با کیفیت فرای چشم انسان و وضوح
تصویر ۶۰۰ مگاپیکسلی تولید کند.

با اینکه حفظ تعادل بین وضوح تصویر و اندازه پیکسل کاری دشوار است و پیکسل های کوچک تر کیفیت تصویر را پایین می آورند ، سامسونگ برای اینکه بتواند حسگرهای تصویری با کیفیت بالا را تولید کند سرمایه گذاری گسترده ای را در فناوری ترکیب کردن پیکسل ها یا پیکسل باینینگ انجام داده است. در حسگرهای تصویری ۶۴ مگاپیکسلی از ترکیب پیکسل ۲*۲ و در حسگر ۱۰۸ مگاپیکسلی از ترکیب پیکسل های ۳*۳ استفاده گردیده تا توانایی جذب نور بالاتری در محیط های کم نور داشته باشد. شرکت کره ای قصد دارد از همین فناوری برای تولید حسگرهای تصویری با وضوح فوق العاده بالا استفاده کند.

سامسونگ همچنین در تلاش است تا برای پهباد و خودروهای بدون سرنشین حسگرهای تصویری تولید کند.

آقای پارک در ادامه مقاله به این مساله اشاره کرده که حسگرهای تصوری فعلی می توانند امواج تصویری که چشم انسان قادر به دیدن آنهاست و طول موجی بین ۴۵۰ و ۷۵۰ نانومتر را تشخیص دهند. حسگرهای تصوری که بتوانند طول موج های تصویری خارج از این محدوده را تشخیص دهند بسیار نادر هستند. حسگرهایی که توانایی تشخیص همچین طول موج ها و تشخیص نور فرابنفش و اینفرارد را دارند می توانند تاثیر بسزایی در صنایع کشاورزی و پزشکی داشته باشند.

از حسگرهای تصویری که توانایی تشخیص نورفرابنفش را دارند می توان برای تشخیص سرطان پوست و از حسگرهای تصویری با توان تشخیص اینفرارد می توان برای کنتل کیفی محصولات صنعتی استفاده نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *